Kim jest prawnik?

#2017-10-05 20:46:44 

Emily

Użytkownik

Witam, otrzymałam niedawno pismo od mojego kontrahenta i zostało ono sporządzone, nie przez radcę, nie przez adwokata, a przez prawnika… Trochę mnie to zaskoczyło, bo kim jest tak naprawdę prawnik i czy może pisać jakiekolwiek pisma procesowe? powinnam traktować takie pismo poważnie czy raczej można je sobie odpuścić?
#2017-10-05 23:08:47 

SłoiczekONA

Użytkownik

Widać braki w gruntownej wiedzy... Prawnik jest to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze oraz obroniła się uzyskując tytuł magistra nauk prawnych. I tak, taka osoba ma kompetencje do tego, żeby pisać pisma, opinie sporządzać wzory umów itd. Także ja bym sprawy nie bagatelizowała.
#2017-10-06 01:22:45 

Emily

Użytkownik

No i co że magister, teraz każdy jest magister.. Przecież jak nie zrobił aplikacji to nie może mnie do sądu podać.
#2017-10-06 01:52:20 

KrólHenry

Użytkownik

Każdy może podać do sądu kogo chce i za co chce. Nie trzeba do tego być nawet prawnikiem. Prawo każdego obywatela do sądu jest prawem konstytucyjnym.
#2017-10-06 04:31:20 

SłoiczekONA

Użytkownik

Bardzo dobrej odpowiedzi na to kim jest prawnik udziela autor tego artykułu https://www.adwokat-radel.pl/kim-jest-prawnik. Otóż prawnikiem tak jak napisałam wyżej jest magister prawa, może on prowadzić działalność gospodarczą w granicach i na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i świadczyć usługi poradnictwa prawnego, ale też reprezentować zleceniodawcę przed sądem cywilnym, jesli zgodnie z art. 87 kpc ma podpisaną z mocodawcą umowę stałego stosunku zlecenia. Także w sytuacji gdy taka umowa jest sporządzona prawnik może wystosować pozew w imieniu zleceniodawcy i reprezentować go w sądzie.
#2017-10-06 06:30:57 

Anioł

Użytkownik

Z wykształcenia jestem prawnikiem, chociaż moja kariera zawodowa potoczyła się zupełnie innymi torami i obecnie z prawem nie mam raczej styczności to przyznam, że za moich czasów nikt nie podejmował się otwierania swojej działalności nie kończąc aplikacji. jakoś nie było to przyjęte i uważam, że korzystanie z usług prawnika zamiast z usług adwokata czy radcy jest iście nierozsądne. nawet w tym artykule na stronie adwokat-radel.pl jest już zaznaczone ryzyko jakie wiąże się z powierzeniem swoich spraw prawnikowi. Jak wskazuje autor nie ma tu elementu zrzeszenia w samorządzie co przekłada się na brak odpowiedzialności dyscyplinarnej, nie może odmówić złożenia zeznań w sprawie którą prowadził, nie wiąże go tajemnica zawodowa, też nie ma gwarancji że ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Jak dla mnie korzystanie z usług doradcy prawnego to za duże ryzyko, a za mała korzyść.
#2017-10-06 09:00:59 

Twardy_Mike

Użytkownik

To po co ludzie chodzą do prawnika, skoro to takie ryzykowne i jak takie kancelarie się utrzymują?
#2017-10-06 11:36:08 

Anioł

Użytkownik

Niewielu ludzi rozróżnia doradztwo prawne od kancelarii radcy prawnego czy adwokata. Na takiej niewiedzy korzystają zazwyczaj młodzi ludzie zaraz po studiach, bez praktycznego przyuczenia do zawodu, którzy kontakt z prawdziwymi sprawami mieli tylko w poradniach studenckich na uniwerkach…
#2017-10-06 13:41:00 

Okularnica

Użytkownik

mnie przeraziło jak przeczytałam o tej stałej umowie zarządu.. Ktoś wogóle decyduje się na takie kroki? Przecież podpisując z kimś taką umowę, nie ważne czy prawnik czy nie, to automatycznie dajemy mu pełnomocnictwo do rozporządzania całym naszym majątkiem.. Nie wiem, ale nawet rodzonej siostrze bym nie udzieliła takiego umocowania, nie mówiąc już o obcym człoieku.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015